Do odważnych świat należy

Do odważnych świat należy

Nie ma co się zastanawiać, wielkie przedsiębiorstwo czy mały sklep spożywczy, konkurencja nigdy nie śpi. By pozostać w walce trzeba śmiało działać.

Wypadek

Wypadek

Wypadek drogowy nigdy nie jest niczym przyjemnym. Zwłaszcza, gdy dotyczy to samochodów służbowych, od których wiele zależy w przedsiębiorstwie. Moja firma postanowiła zabezpieczyć się w takim przypadku chociaż finansowo.

Mało patriotycznie

Nowa praca

Jestem właścicielem małego przedsiębiorstwa w branży rachunkowo finansowej. Ostatnio również z pasji do nauki postanowiłem podjąć pracę na pół etatu w jednym z Katowickich liceów ogólnokształcących. Rzecz jasna, przedmiotem, który obrałem sobie do nauczania są podstawy przedsiębiorczości. Niby nic na tyle interesującego, żeby dzielić się tym na blogu, jednak wewnętrznie odczułem potrzebę poruszenia zagadnienia lising.

 

Lising

Tym, którzy próbują odgadnąć czemu nauczyciel podstaw przedsiębiorczości pisze lising zamiast leasing już szybko tłumaczę. Jest to pisownia jaką wielu uczniów postanowiło przyjąć i nazywać jako „spolszczenie zagranicznego wyrazu”. Mimo, że nie tylko przez młodzież, ale również przez wielu dorosłych jest to forma uznana za poprawną, według mnie jest to straszny błąd.

 

Walka

Nie godzę się z pisownią „lising”. Wielu uczniów ma mi za złe odejmowanie punktów za taką formę. Moim zdaniem jednak lepiej jest przystać na swoim. Tłumaczę im, że jest to forma międzynarodowa i nauczenie się jej ułatwi im zgłębianie tego zagadnienia w przyszłości. Uważam, że jak długo wszelkie placówki świadczące usługi leasingowe wykorzystują angielską pisownie, nie ma sensu na siłę bronić ojczystego języka.

powrót »